TEKOVSKÁ BREZNICA: Náš tajný tip na samozber jahôd

,
Tento článok je súčasťou série Samozbery na Slovensku

Časy, kedy musela Maruška navštíviť 12 mesiačikov na samozber jahôd, aby nazbierala jahody pre zlú macochu a nevlastnú sestru, sú našťastie dávno za nami. Dnes nahradili 12 mesiačikov veľké reťazce, v ktorých zoženiete ovocie od výmyslu sveta prakticky hocikedy. Občas žasneme koľkú cestu ovocie prekonalo, kým sa dostalo k nám na pulty… Žiaľ, mnohokrát tomu odpovedá aj kvalita.

Ale iné sme chceli ?. Späť k jahodám. V posledných rokoch sa rozšíril sezónny samozber jahôd, čo nás nesmierne potešilo a každoročne sme si hovorili ako už konečne pôjdeme aj my na výlet a nazbierame si sladké jahody. Pracovné vyťaženie cez týždeň a „hororové“ príbehy o nekonečných radách na platbu a prebratých plodoch nás vždy trochu odradili. A zrazu ďalšia premárnená sezóna za nami…

Minulý rok sme túto kliatbu zlomili ?. Ako inak, vďačíme za to náhode.

Ako sme sa objavili samozber jahôd v Tekovskej Breznici?

Začiatkom júna sme sa vybrali s Malým výletníkom opäť spoznávať naše krásne Slovensko – tentokrát okolie Banskej Štiavnice. A teraz otázka za milión – keď spoznávate krásne mesto, všímate si reklamné billboardy? My teda nie, no aj tak nám tentokrát udrel do očí veľký plagát o samozbere jahôd v Tekovskej Breznici. Zvedavosť vyhrala. Cestou z výletu sme sa zastavili v Tekovskej Breznici a išli pozrieť, čo za poklady tu skrývajú. Objavili sme malý raj. Nepripravení, nevyzbrojení nádobami, nevhodne oblečení, ale za to zábavy sme si užili až až.

Čo sa nám najviac páčilo na samozbere jahôd?

Tu je zopár postrehov prečo by Malí Výletníci odporúčili samozber jahôd v Tekovskej Breznici:

 • Veľké a uzavreté pole, vhodné aj pre malých pomocníkov, ktorých nemusíte strážiť, takže sa nezatúlajú priďaleko.
 • Málo ľudí, žiadne preplnené uličky, kde by ste si navzájom konkurovali, kto si uchmatne krajšiu jahodu.
 • Veľa pekných a sladkých jahôdok Elsatna, nevieme či ešte len otvárali sezónu, ale v strede júna sme mali z čoho vyberať.
 • Plné brušká, obed nám v ten deň veru nechýbal.
 • Možnosť zakúpiť si nádobky na prevoz jahôd domov.

Ako vám pri samozbere jahôd môžu pomôcť vaše deti?

Boli sme veľmi zvedaví, ako nám pri zbere pomôže Malý výletník. V našom prípade, si však mladý muž povedal, že makať nechá tentokrát rodičov a on si dal zatiaľ výdatného šlofíka ?. Pre vás odporúčame:

 • Obuť si staré topánky, lebo budú od jahôd.
 • Zobrať si malé plytké košíky vystlaté čistým papierom (nie novinami!).
 • Nasadiť si čiapky na hlavu proti slnku.
 • Prísť nalačno v pohodlnom oblečení ?, lebo sa budete veľa zohýbať.
 • Prísť doobeda. Poobede je pole otočené k slnku.
 • Rezervovať si tak hodinu dve na samotný zber jahôd.
 • A spraviť si súťaž o najkrajšiu, najväčšiu, najčervenejšiu či najškaredšiu jahodu.

Spokojní sme po ceste domov stihli ešte zástavku v Dražovciach na nádhernom a tichom mieste pri kostole sv. Michala archanjela – cca. 40 minút autom z jahôdkového raja. Júj, odporúčame vám zažiť tú nádhernú vôňu, keď sme sa vrátili naspäť k autu a opantala nás tá nádherná sladká vôňa .

Tip na záver: Ako skončili jahody u nás doma?

Ak ste náhodou takí jahodoví amatéri ako my, tak vedzte, že tieto čerstvé jahôdky treba rýchlo spracovať. Hneď po príchode domov nám bolo jasné, že ich budeme musieť rýchlo zmeniť na kompót a fantastickú marmeládu. Noc to bola dlhá, ale výsledok stál za to.

A ako je to u vás? Chodievate na samozber? Kde ste našli svoje obľúbené polia? Máte osvedčené recepty ako spracovať lahodné ovocie? Napíšte nám na našu Facebook stránku Malí Výletníci, budeme sa tešiť na vaše postrehy.

Malí Výletníci Novinkovo
Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

48 Zdielaní
Zdieľaj