DRAŽOVSKÝ KOSTOLÍK: Balzam na dušu

,

Prihláste sa, kto poznáte obec Dražovce? Chvíľka na zamyslenie… Tipujeme, že sa asi veľa rúk nezdvihlo. A čo mesto Nitra? Dobre vidíme? Všetky ruky hore?

Mesto Nitra skrýva mnoho nádherných miest a zákutí a určite sa oplatí navštíviť ho a preskúmať všetky jeho taje. Ale čo keď idete z výletu a času na spoznávanie je menej? Vtedy nastáva správna chvíľa objaviť tajné zákutie a zacieliť sa len na jeden bod.

Veselý tato je expert na objavovanie takýchto zákutí. A inak tomu nebolo ani pri našej ceste z Banskej Štiavnice. Malý výletník dával jasne najavo, že už ho nebaví sedieť v autosedačke a rád by sa prebehol a ponaťahoval. Čas niekde zastaviť. Voľba padla na obec Dražovce, ktorá dnes už patrí pod mesto Nitra, nájdete ju kúsok severozápadne od Zobora.

Dražovský kostolík sv. Michala Archanjela

Čo sa tu skrýva? Nič sa tu neskrýva, priam naopak – hrdo si tu na skalnatom kopci stojí krásny Dražovský kostolík sv. Michala Archanjela.

Kostol sväteho Michala Archanjela stojí na starom románskom hradisku a bol postavený začiatkom 12.storočia. Je to jednoloďová stavba s polkruhovou apsidou, charakterizovaná ako románska emporová kaplnka. Dražovský kostolík je malý nenápadný zasadený do krásnej prírodnej scenérie. Hneď sa vo vás preberie ten pocit, že treba ťahať foťák (ok, dnes už asi skôr premakaný smartfón) a hľadať tú najkrajšie perspektívu na nádhernú fotografiu.

Okolie a dostupnosť Dražovského kostolíka

V okolí sa nachádza veľká lúka, avšak na bezpečnosť netreba zabúdať, predsalen sa nachádzame na otvorenom priestranstve na skalnatom kopci. Výhľad na okolité lúky má už tiež jednu slabinu – investori ich menia na novú automobilku… Tým sa ale nenechajte odradiť. Naozaj sa sem oplatí prísť, na chvíľu odparkovať auto, užiť si krátku 15 minútovú nenáročnú prechádzku a vychutnať si nádherné ticho doplnené štebotom vtáčikov.

TIP: čo tak si spraviť malý piknik? Pri východe z lesíka sú stromy, v tieni ktorých sa dá skryť pred slniečkom s priamym výhľadom na kostol. Aj my sme tu rozložili našu deku, vybalili lepeňáky a zrelaxovali sa.

Mystéria kostola sv. Michala Archanjela v Dražovciach

Trochu mystérie nesmie chýbať. Ako sme sa dočítali na internete, existujú svedectvá, ktoré hovoria o zjaveniach Panny Márie v Dražovciach, či povesti o dolovaní kameňa z ktorého tiekla krv. Tiež tu boli objavené aj rozsiahle pohrebiská.

Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť viac a navštíviť kostolík aj zvnútra, je to možné – kontakt a bližšie informácie nájdete na miestnej fare Dražovce.

 Vedeli ste, že?

Dražovce alebo Drážovce pri Nitre?

Nie sú Dražovce ako Drážovce! Nepomýľte sa keď budete zadávať cieľ cesty do GPS. Existuje totiž aj obec DrÁžovce – tú nájdete Banskobystrickom kraji v okrese Krupina a delí ich asi hodina cesty autom.

Na akej slovenske bankovke bol kostolík z Dražoviec vyobrazený?

A teraz ešte jedná otázka za milión na záver. Alebo radšej otázka za 50 slovenských korún? Uhádnete na ktorej slovenskej bankovke bol kostolík z Dražoviec vyobrazený, než k nám zavítalo euro?

Malí Výletníci Novinkovo
Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

20 Zdielaní
Zdieľaj