RUDAVA ZÁHORIE: Romantický tip na samozber levandule

,
Tento článok je súčasťou série Samozbery na Slovensku

Provensálsko. Francúzska romantika, krajina labužníkov, pôžitok na každom kroku… A nekonečné levanduľové polia. Že sa vám zdá tá predstava krásna, ale je to ďaleko, drahé, komplikované? A čo keď vám povieme, že kúsok Provensálska nájdete aj u nás na Slovensku na Záhorí?

Ako sme sa objavili samozber levandule na Záhori pri Rudave?

Tento poklad nám nabonzoval Facebook. Poznáte to – niekto dá “páčik” jednej stránke, druhý “má záujem” o chystanú udalosť, iný zas skomentuje a zrazu vám sociálne médiá podsúvajú pozvánky na udalosti o ktorých ste ani nevedeli, že sa organizujú. Kuk, zrazu nám takáto pozvánka svietila na obrazovke. A čo by to bolo za Zvedavú mamu, keby ju nelákalo preskúmať voňavo znejúcu pozvánku na Samozber levandule. Provensálsko je oblasť, ktorú by sme veľmi radi raz objavovali, tak prečo si nedopriať aspoň letmý závan francúzskeho dobrodružstva?

Na internete sme sa vtedy mnohých informácií o Levandule zo Záhoria nedopátrali, skupinka nadšencov ešte len rozbiehala svoj krásny nápad a levanduľové pole bolo tak trochu v plienkach. Presne ako náš Malý Výletník, pre ktorého predstavovalo naše francúzske dobrodružstvo jeden z prvých výletov. Drobček mal dva mesiace a zvedavo sledoval, kam sme sa to vybrali. Vlastne celá posádka sme očakávali, kam prídeme a čo tam bude na nás čakať.

Levanduľové pole, nožnice, vrecúško a romantika.

Levanduľové pole sa nenápadne skrýva na Záhorí pri obci Malé Leváre – oblasť Rudava. Miesto, kde chodia ľudia kempovať, rekreovať pri jazere, či príležitostne sa aj vyskákať v rámci festivalov, sa stalo útočiskom aj pre tieto voňavé rastlinky.

S parkovaním nie je problém, hneď pri oplotenom vstupe zaparkujeme. Pri bráne sa nachádza malý stánok, kde majú majitelia na predaj svoje levanduľové výtvory. Samozber levandule funguje jednoducho – za poplatok dostanete vrecúško, do ktorého si nazbierate toľko levandule koľko sa vám doňho vmestí :-). Nožnice nám taktiež zapožičali a dostali sme aj usmernenie, ako správne rastlinku strihať.

Netrvalo dlho a papierový sáčok sme naplnili a už sme aktívne vymýšľali, čo z tejto zdravej a liečivej bylinky vyrobíme. Pýtate sa, čo robil Malý výletník? Spokojne spinkal ?. Vôňa upokojujúcej levandule ho pravdepodobne ukľudnila a spokojne odfukoval na hrudníčku Zvedavej maminky.

Ako skončila levanduľa u nás?

A teraz prijímame nápady, čo sa z takej levandule dá spraviť. Mydlo? Vrecúška proti moliam? Bábovka? Sirup? Okrasná kytica?… všetko vyššie uvedené a ešte viac :-). V našom prípade sme zaexperimentovali a vyskúšali sme spraviť domáci levanduľový sirup. A veru dobrý bol. Svieži ako náš výlet, DOMÁCI a vhodný aj pre malých výletníkov. Na zdravie!

Zaujal vás samozber levandule? Dnes už nájdete na internete aj krásnu webovú stránku Levanduľa zo Záhoria, kde sa dočítate všetko o tomto projekte. Samozrejme aj informácie o samozbere levandule, ktorý plánujú na prelome júna/júla. Ak sa dozvieme bližší dátum, tak budeme určite informovať na našej facebookovskej stránke Výlety s deťmi na plné plienky  alebo instagrame Malí výletníci. Isto odporúčame spraviť si s deťmi opäť pekný výletík. Nezabudnite nás sledovať —> aktualizácia: pre rok 2021 je naplánovaný samozber levandule v termíne 09. – 14.07.2021.

 TIPY NA ZÁVER:

TIP 1: Romantické fotky Provensálska

Pokiaľ by ste mali záujem o profesionálne romantické fotky v tomto nádhernom prostredí, určite využite možnosť rezervácie priestoru. K dispozícii dostanete aj rôzne rekvizity v romantickom štýle a vo vami vybranom čase je vám k dispozícii celé políčko. Registrácie spúšťajú v polovici mája a fotenie prebieha väčšinou v júni.

TIP 2: Čo s načatým dňom?

Levanduľa je nazbieraná, ale vám sa ešte nechce ísť domov. Na Záhorí je alternatív viac, nás osobne tento rok láka ísť preskúmať s Malým výletníkom Bio Bazén Borovica, ktorý sa nachádza cca. 20 min autom južne od levanduľových polí. Určite podáme informáciu ako sa nám páčilo.

TIP 3: Alternatívne Levanduľové polia na Slovensku

Levanduľa na Záhorí je pre vás ďaleko? Prinášame ešte náhradné tipy na samozber alebo predajcov:

(A) Dunajská Lužná – väčšinou sem ľudia smerujú na samozber ovocia, ale pribudli do ponuky aj levanduľové polia.

(B) Svinná  tiež ukrýva levanduľové polie a ponúka začiatkom júla samozber.

(C) Šaľa pestuje už 50 rokov fialové políčka. Podľa dostupných informácií neorganizujú levanduľové samozbery, ale tiež predávajú levanduľu, takže máte možnosť podporiť domácich producentov a rozvoniať si domov.

Malí Výletníci Novinkovo
Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

64 Zdielaní
Zdieľaj