Smolenice sú malebná obec ukrytá pod Malými Karpatmi iba pár kilometrov od Trnavy. Známe sú najmä svojim rozprávkovým zámkom, ale povedzme si kam ešte v Smoleniciach môžete ísť, tak aby ste si užili krásny výlet s deťmi.
Štefan Banič – vynálezca padáka
Vedeli ste, že v Smoleniciach (časť Neštich) sa narodil vynálezca padáka? Životné udalosti ho priviedli až do USA, kde pracoval ako robotník, aj ako baník. Zaujímalo ho letectvo (vtedy to bola veľká novinka) a v roku 1913 zostrojil padák, ktorý mal slúžiť na záchranu letca. Mal zaujímavý tvar dáždnika a tento jeho vynález získal aj patentnú listinu vydanú Patentovým úradom v USA. Sám Banič ho niekoľkokrát otestoval.
Žiaľ slávu ani bohatstvo mu tento významný vynález nepriniesol a v roku 1920 sa vrátil do svojej rodnej obce. Ak by ste si chceli o Štefanovi Baničovi viac prečítať, tak Smolenice na svojom webe popisujú bližšie život svojho významného rodáka. Navštívte s deťmi Múzeum Molpír – jeho životu tu je venovaná miestnosť so stálou expozíciou, v obci nájdete taktiež bustu a na jeho rodnom dobe pamätnú tabuľu.
Jaskyňa Driny
Zostaňme ešte pri Štefanovi Baničovi – vedeli ste, že patrí medzi spoluobjaviteľov jaskyne Driny? Pokusov dostať sa do jaskyne bolo niekoľko, prvý úspešný zostup sa nakoniec podaril Jánovi Baničovi a Imrichovi Vajsábelovi.
Vďaka skupinke nadšencov a prieskumníkom tu máme otvorenú jaskyňu Driny – je jedinou oficiálne sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku. Je to menšia jaskyňa, takže ju môžete navštíviť aj s deťmi. Taktiež je bohato zdobená a možno stretnete aj stálych obyvateľov – netopierov.
Prístupnosť – parkovanie sa nachádza asi 1 km od jaskyne: Smolenice – rekreačná časť Jahodník. S najmenšími drobčekmi uprednostnite skôr nosič pred kočíkom, pretože pred jaskyňou a aj v nej je dosť schodov. Samotný prehliadkový okruh má 450m a trvá 35 min. Ak neviete kam sa s deťmi v lete schladiť, tak jaskyňa Driny v Smoleniciach je tým správnym miestom. Pre viac info, sledujte web Správy slovenských jaskýň.
Bonus – turistiku si môžete predĺžiť (toť ale už pre staršie deti) – od Jahodníka vedie aj Náučný chodník Smolenický kras – po ceste budete míňať jaskyňu Driny, lúku Vlčiareň a na jar aj Hlbočiansky vodopád.
Hradisko Molpír
Smolenice ukrývajú aj vzácne hradisko Molpír. Tiež skvelé miesto, kam sa vybrať nielen s menšími deťmi, ale aj školákmi. Aj tu sa nachádza krátky náučný chodník, ktorý vás prevedie touto lokalitou. Viac o hradisku sa dočítate v našom článku Molpír a jeho tajomstvá aj s tipom, kde nájdete schovanú hojdačku s výhľadom do doliny.
Múzeum Molpír
Malé nenápadné múzeum sa nachádza v priestoroch bývalej fary, kúsok od kostola, po ceste na zámok. Zastavte sa tu a nasajte atmosféru života tunajších obyvateľov a ich histórie. Nájdete tu informácie o Štefanovi Baničovi, aj o Molpíre, nechýba tunajšia flóra a fauna, ako aj rekonštrukcia izby obyvateľov Smoleníc z 19. storočia. Otváracie hodiny hľadajte na webe www.smolenice.com.
Smolenický zámok
No a čo by to boli Smolenice bez Smolenického zámku. Hlavná atrakcia obce, ku ktorej smerujú takmer všetci návštevníci. Romantická budova, v okolí ktorej sa natáčala nejedna rozprávka (naposledy v roku 2020 O liečivej vode).
Dnes ho spravuje SAV, takže nie je celý prístupný verejnosti, ale krátku prehliadku môžete absolvovať (zaujímavý je aj výstup na samotnú vežu odkiaľ máte krásne výhľady na okolitú krajinu).
Aj samotný exteriér zámku a okolitý anglický park s jazierkom stoja za návštevu. Taktiež je to pekný východzí bod na turistiku – značený chodník po žltej vás nasmeruje na Vlčiareň a k vodopádu Hlboča.
BONUSOVÝ TIP : Svetová medovina
Malokarpatská oblasť je známa svojimi skvelými vínkami. Ale vedeli ste, že v Smoleniciach sídli Včelovina, ktorá sa môže pýšiť dvomi titulmi najlepšej medoviny na svete?
Okrem toho, že tu nájdete štýlovú podnikovú predajňu, poskytujú aj rôzne degustácie a ochutnávky medov. Ale my tu píšeme hlavne tipy kam s deťmi, však? Tak vedzte, že v rámci areálu je náučná včelárska záhrada a v ich ponuke nájdete aj exkurzie pre školákov, či tvorivé dielne.
A ešte zopár tipov na záver
Ak vám je tipov málo, tak sme našli ešte takýto pekný prehľad o Smoleniciach – možno tam načerpáte ďalšie inšpirácie.
Tiež nás zaujala táto virtuálna prehliadka niektorými významnými Smolenickými zákutiami. Pekná motivácia sa potom vybrať ich objavovať naživo.
Pravidelne sa tu konajú aj pekné podujatia (no aj keď vieme, ako je to v tomto korona období, ale tak snáď v blízkej budúcnosti…) – mnohé rozprávkové podujatia na zámku, ale aj Rozprávková cesta lesom, Medokvas, či Tradičný jarmok…
Obec sa tiež uchádza o dotácie na Bikesharing. V akom štádiu to aktuálne je, sa nám nepodarilo dopátrať. Ale ak sa sem raz vyberiete, skúste pozrieť na oficiálny web Smoleníc, je to len ďalšia skvelá bonusovka pre túto obec.
Ak by vám bolo stále málo a neviete kam s deťmi v okolí Smoleníc – pridávame vás sem ešte jeden tip – Katarínka – ruiny kláštora + neďaleko sa nachádza aj vlaková lesná železnica.
Veríme, že sa Vám naša malá exkurzia páčila a Smolenice čoskoro navštívite. Budeme radi ak nás budete sledovať na Instagrame alebo Facebooku, prípadne sa pridáte do nášho newslettru Novinkovo s novými tipmi na výlet.