KRAKOV I: Kam s deťmi za netradičnými zážitkami

,

Poľské mesto Krakov nám už viacerí ospevovali. Ľahko dostupné autom, plné krásnej architektúry, pohnutej histórie, obklopené zeleňou. Otázka ale znela, kam s deťmi v Krakove? Obidvaja sú v období, kedy ich neoslníme celodennou návštevou impozantného hradu Wawel. Chcelo to trochu hľadania po internete. Ale stálo to za to a my sme si s deťmi v Krakove užili krásny výlet. Nech sa páči, inšpirujte sa aj vy:

Sklárne Centrum Szkła i Ceramiki

Naša prvé kroky v Krakove smerovali netradične mimo centra. Na druhej strane rieky, mimo hlavného ťahu turistov sa nachádza časť mesta, ktorá kedysi slúžila ako židovské geto. Práve v týchto končinách objavíte aj bývalú Schindlerovu fabriku, ktorá dnes slúži ako múzeum. Áno, ide presne o toho známeho Schindlera, ktorý pomohol mnohým Židom a jeho život zachytáva film Schindlerov zoznam. Hneď oproti sa nachádza aj múzeum súčasného umenia. Tieto dve miesta sme ale tentokrát vynechali. Sú náročné na čas a s Malými výletníkmi sme si naplánovali iné dobrodružstvá.

Na tej istej ulici, ako boli spomínané múzeá, sa nachádzajú aj nenápadné sklárne, o ktorých mnohí turisti netušia. Centrum Szkła i Ceramiki pôsobí ako obyčajný obchodík. Skrýva však aj maličké múzeum, ktoré odkrýva históriu sklárstva. Avšak to NAJLEPŠIE je, že môžete pozorovať sklárov pri ich práci. Každú hodinu vytvárajú krásne dielka priamo pred návštevníkmi. Po anglicky síce nevedeli, ale zas dohovoriť sa poľsko-slovensky nebol až taký problém. Bonusom je, že na konci si môžete sami vyskúšať fúkať sklo. Máme ešte čo cvičiť. Tatovi Radkovi guľa praskla, Malý výletník (ne)vyfúkol slzičku a mne sa podarilo nejaké čudo, ktoré sme romanticky nazvali srdce. Uvítacie dobrodružstvo máme za sebou, na dnes stačí, ideme si niečo malé zajesť a hor sa ubytovať.

KAZIMIERZ a PODGÓRZE

Druhý deň nás čakala prechádzka po židovských štvrtiach. Ubytovanie sa nachádzalo priamo pri rieke Visla, takže presun na malý brunch v srdci Kazimierz trval asi 15 min. Perfektná štartovacia poloha na prehliadku týchto miest, ktoré si počas WWII zažili veľmi smutné obdobia. Na orientáciu sme mali vytlačené mapky zo sprievodcu In your pocket. Odporúčame ho pozrieť. Je zdarma a nájdete tam zaujímavé informácie. Nám veľmi pomohol, keďže sme sa nechceli viazať na žiadne walking tour, ale zas sme nechceli ani bez záujmu obísť významné pamiatky. Doobedie patrilo nám rodičom. Chceli sme si pozrieť aspoň niektoré miesta, ktoré boli svedkami smutných udalostí. Židovské geto, Plac bohaterow getta, synagógy, Apteku Pod Orłem, Most Ojca Bernatica…

Natrafíte tu aj krakovský street art. Vcelku ma bavilo hľadať jednotlivé maľby po stenách a hľadať ich význam. Ak sa chcete s deťmi zahrať na pátračov a nájsť čo najviac „obrazov“ – nech sa páči, tu nájdete ich celý zoznam aj s popisom.

Ale samozrejme sme nezabudli ani na najmenších. V Kazimierzi sa nachádza Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ťažko sa nám k nemu objektívne vyjadruje, pretože v čase našej návštevy bolo takmer celé v rekonštrukcii. Navštívili sme aspoň historické električky. Tie môžete pobehať, čo vám zvedavosť ráči. K dispozícii sú 4 vozidlá. Nášho Malého výletníka veľmi nenadchli, ale zas čo sme pozorovali iné deti, tak tie tam behali nadšene z vozňa do vozňa a rodičia ich odtiaľ nevedeli dostať. Je to len otázka preferencií dieťaťa.

CUKRÍKOVO

Prechádzka židovskými štvrťami nám zabrala asi 4 hodinky. Je to subjektívne. Môžete ich prebehnúť za hodinu alebo môžete tu stráviť celý deň. História Krakova je veľmi bohatá. Bez detí by sme isto navštívili viacero múzeí. Vcelku sme sa uchodili a tak sme sa presunuli do centra na obed. Určite si prečítajte aj náš článok o reštauráciách, ktoré sme navštívili. Mnohé z nich sú baby-friendly a my sme sa v nich cítili veľmi dobre. Malého výletníka sme nevedeli dostať z detskej herne, ktorá patrila k reštaurácii a ani sme sa nenazdali a zrazu ubehli 2,5 hod.

Vcelku uchodení sme už len nahliadli do centra, kde sa práve konali veľkonočné trhy. Vyčkávali sme totiž kým odbije celá hodina. Práve vtedy totiž prebiehala ukážka výroby cukríkov v CIUCIU.

Hm, cukríky. Majú to v dnešnej dobe zdravej výživy ťažké. U nás doma ich nenájdete, lebo nám akosi ku šťastiu ani nechýbajú. Ale sme rodinka zvedavcov a keď som objavila, že v centre mesta si môžete denne pozrieť (ZDARMA) ako sa cukríky vyrábajú, tak sme neodolali a šli na ukážku.

Funguje to tak, že za sklom sú cukrári a priamo pred vami pripravujú nové sladkosti. Od vyliatia cukrovej masy, cez jej farbenie prírodnými farbivami, chladenie, tvarovanie, krájanie. Samozrejme nechýba ani ochutnávka čerstvých (teplých) cukríkov. A ak ste správne odpovedali na otázku, tak sa vám ušlo aj práve vyrobené lízatko. Ukážka prebiehala v poľštine. Náš Malý výletník, ktorý miluje varenie, ani nedýchal. Skvelá zastávka na prechádzke centrom.

HISTORYLAND

Nasledujúci deň konečne patril centru mesta. Začali sme pekne od severu. Nachádza sa tu HISTORYLAND. Snáď najzaujímavejšie múzeum histórie, aké som zatiaľ videla. Je totiž vytvorené z LEGA!!! V jednotlivých miestnostiach sú vyskladané významné okamihy nielen mesta Krakov. Ani sa mi nechcelo veriť, čo všetko sa dá z takej skladačky vytvoriť. Oplatí sa prezrieť si scénky pomaly, pretože neustále budete objavovať nenápadné prepracované detaily.

K dispozícii sú interaktívne obrazovky, kde si môžete v angličtine prečítať o akú historickú udalosť ide. Prípadne si môžete zakúpiť slúchadlá s výkladom. V niektorých miestnostiach sú ešte doplnené malé interaktívne zábavky.

Veľmi oceňujem, že tu myslia aj na najmenších. Pri vstupe sa totiž nachádza aj obrovská herňa s legom pre veľkáčov, ale aj maličké detičky. Nezabudli ani na miestnosť na dojčenie a prebaľovanie. Nájdete tu aj obchod s legom. V rámci areálu vytvorili aj výstavu železných figurín, tú sme ale my vynechali.

STARÉ MESTO

Prehliadka mesta Krakov nám vyšla práve na poobedný spánok drobcov. Supeeeer. My sme mohli obdivovať krásne centrum a oni sa nenudili. Zvolili sme trasu podľa spomínaného sprievodcu. Staré mesto je nádherné, hlavné námestie očarí snáď každého. Zaujímavosťou je, že z veže baziliky každú celú hodinu znie hudba trubačov. Podľa popisu sme mysleli, že ich aj reálne uvidíme, ale vyzerá to tak, že ich nahradilo rádio. Tu je malá ochutnávka z pekného centra. Pozn.: Museli sme pravidelne okolo neho chodiť, pretože Malý výletník zostal totálne fascinovaný koníkmi.

Jednoznačne dominantou mesta je hrad Wawel. Priznávame, trošku sme ho odignorovali, pretože tam buď strávite celý deň alebo nič. Obrovský komplex, na ktorý sme si tentokrát s deťmi netrúfli. Vynahradili sme si to ale pravidelnou prechádzkou po parku, ktorý sa pod ním nachádza. Prechádzali sme totiž cez neho každý deň po ceste na ubytovanie.

V rámci parku nájdete draka. Existuje legenda, ktorá hovorí, že tento drak sužoval dlhé roky mesto. Našiel sa však udatný junák, ktorý drakovi podhodil ovčiu kožu plnenú sírou. Drak „ovcu“ zjedol a keď sa napil….. BUM!!! Vybuchol. Tento drak našťastie nevybuchuje, ale v pravidelných intervaloch chrlí oheň. Tá radosť detí, keď tento úkaz mohli sledovať… Samozrejme môj foťák bol lenivý a nestihol ten okamih zachytiť. Takže máte o dôvod viac ho ísť omrknúť.

PEČIEME OBWARZANEK

V našej rodine jeden z vrcholov výletu. Náš malý Jamie Olivier sa nevedel dočkať ako si napečieme… hocičo. V našom prípade obwarzanek. Obwarzanek je typické krakovské jedlo, niečo ako naše bratislavské rožky. Originál zoženiete len v Krakove. Nemusíte sa báť, že by ste ho prehliadli. V centre natrafíte na každom kroku na malý modrý stánoček, kde predávajú toto pečivko.

My sme tomu ale dodali vyšší level. Keď som totiž natrafila, že je možné navštíviť múzeum, kde si v rámci workshopu aj sami túto dobrotku upečiete, tak nám bolo jasné, že sem musíme ísť. Múzeum obwarzanka sa nachádza tiež na severe centra, kúsok od vstupnej brány barbakan. Je potrebné sa dopredu objednať. Workshopy sa konajú v angličtine a v poľštine. My sme si pre časovú kolíziu rezervovali miesta na poľskej hodine a bolo to úplne v pohode. Pointu sme pochopili. Sprievodné videá mali aj anglické titulky.

Výklad, formovanie a pečenie zaberie asi hodinku, ale zážitok to bol naozaj veľmi milý a kľudne by sme si ho zopakovali. A samozrejme najväčšou odmenou nám bolo že sme si ich mohli potom aj spokojne zjesť. Vybrali sme sa do parku Planty, ktorý sa tiahne okolo celého centra, našli slnečnú lavičku a vychutnávali si krásne okamihy Krakowa s našimi čerstvo upečenými chrumkavými obwarzankami. CHRUM.

(NE)POSLEDNÉ SLOVO

Dočítali ste sa až sem? To nás veľmi teší, znamená to, že vás Krakov zaujal. Za nás ho rozhodne môžeme odporúčiť ako skvelý tip na niekoľkodňový výlet s deťmi.

Spísali sme aj článok o reštauráciách a kaviarničkách, ktoré sme navštívili, či aké dobroty musíte isto ochutnať v Krakove. Rozhodne stojí za pozretie, aby ste si ušetrili čas. Takisto spíšeme aj naše postrehy zo soľnej bane Wieliczka.

NEOVERENÉ TIPY KAM S DEŤMI

Krakov ponúka neuveriteľné množstvo miest, kam sa oplatí s deťmi vyštartovať. Nie všetko sme stihli popozerať, ale v našej výletníckej mapke sme mali ešte poznačených zopár tipov. Možno vás inšpirujú:

Poľské letecké múzeum – múzeum pre malých nadšencov lietadiel. Trochu mimo centra, ale zas vraj sa tam dá stráviť veeeeľa času.

Usadlosti sveta – miesto kde si môžete pozrieť bydliská rôznych kultúr. Pre školákov isto zaujímavá expozícia pod holým nebom.

Podzemie rýnku – podzemie pod hlavným námestím ukrýva vykopávky pôvodných stavieb. Ide vraj o veľmi zaujímavé múzeum s interaktívnymi prvkami.

Klockoland – LEGO roboty, čo viac k tomu dodať.

Múzeum vitráží – na prvý pohľad to znie ako nuda, ale navštívte ich stránku a ak máte radi miesto, kde môžete pozorovať majstrov priamo v akcii, isto vás zaujme. Organizujú aj workshopy a akcie pre školákov, takže sú na deti zvyknutí.

Ihriská, ihriská, ihriská – prehľad ihrísk, pre prípad, žeby ste potrebovali, aby sa dieťa poriadne vybehalo. Inak je to dobrá stránka, kde nájdete aj mnoho ďalších tipov, ako tráviť v Krakove čas s deťmi. Keby vám náhodou tieto naše tipy nestačili. Prajeme krásny pobyt.

Parkovanie v Krakove – Parkovanie v Krakove na verejnosti je spoplatnené a rozdelene na zóny. Verejné parkovisko stojí 3 PLN za hodinu alebo 25 PLN za deň. Platí sa od pondelka do piatku od 10:00 do 20:00. Od piatku 20:00 do pondelka 10:00 sú verejné parkoviská zdarma.

Vaši Malí výletníci

Malí Výletníci Novinkovo
Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

55 Zdielaní
Zdieľaj