RADOŠINA: Čertova pec bez čerta

,

Rok sa s rokom stretol a ani sme sa nenazdali a Vianoce klopú na dvere. Začiatok decembra sa nesie v znamení príprav na advent, zdobenia príbytkov, písania listov Ježiškovi,… A nesmie chýbať ani Mikuláš… Ani anjelikovia… A ani čert… Však to poznáte – kto neposlúcha, dostane od čerta uhlie, cibuľu a zemiaky. V horšom prípade si čert príde po neposlušné dieťa a zoberie ho k sebe. A čo keď vám povieme, že poznáme miesto, kde má čert pec?! Nie, nechceme strašiť vaše ratolesti. Nedávno sme objavili Čertovu pec a zistili sme, že sa sem oplatí zobrať aj dobré deti. Je tu naozaj veľmi pekne.

Jaskyňa Čertova pec

Po ceste z výletu v Piešťanoch sme sa rozhodli zastaviť v jaskyni, ktorá sa nachádza neďaleko obce Radošina (áno, áno, odtiaľ pochádza slávne Radošinské naivné divadlo). To to miesto spĺňa všetky predpoklady spraviť si tu prestávku a spoznať ďalšie nenápadné zákutie. Hneď ako zídete z cesty, objavíte pri motoreste (ktorý sa úplnou náhodou tiež volá Čertova pec) výbehy so zvieratkami. Úsmev na tvári vám vyčarujú jelene, daniele, malé prasiatka… Zvieratká zas poteší nejaké to jabĺčko, či mrkvička. Evidentne to je obľúbená zastávka aj domácich, pretože za tú krátku chvíľu sme tu videli niekoľko rodín s malými deťmi, ktoré prišli nakŕmiť zvieratká.

Presun k jaskyni je úplne nenáročný. Od motorestu trvá asi 5 minút rovným chodníkom popri prasiatkach. Ani sa nenazdáte a prídete k Čertovej peci. Ide o 27 metrov dlhú obojstranne prístupnú jaskyňu. Žiadne poplatky, žiadne vstupné, žiadne dlhé čakacie rady. Skrátka pekný prírodný úkaz prístupný pre kohokoľvek. Deti sa nemusia báť, žeby tu býval čert. Práve naopak. Fascinujúce je, že táto jaskyňa bola za dávnych čias obývaná našimi predkami. Ako sme sa dočítali na tabuli pri vstupe, voľakedy tu žili lovci zo staršej doby kamennej. Čo viac si môže detská fantázia želať?

Našim Malým výletníkom archeológia ešte veľa nehovorí, ale naša Zvedavá mama sa hneď vrátila do detských čias. Ako dieťa hľadala skameneliny snáď v každom kamienku. Nikomu to nehovorte, ale aj tentokrát si akosi podozrievavo obzerala steny jaskyne so zapnutou LEDkou na mobile. Len na vás je koľko času tu strávite. Jaskyňa nie je veľká, ale ak zapojíte predstavivosť, môžete si s deťmi spraviť vlastný príbeh pátračov a hľadať napríklad nástenné maľby (spoiler: nepochádzajú od človeka neandrtálskeho, ale človeka moderného, ktorý to tu tak trochu počarbal…).

Po ceste naspäť sme sa zastavili aj v motoreste. Zariadenie majú skôr v poľovníckom duchu, čo nie je zrovna naša šálka kávy. Najedli sme sa avšak dosýta. Neodolali sme vyprážanému syru, či jaterničke – jedlám, ktoré bežne nevyhľadávame, ale akosi na výlete občas neodoláme. A Malý výletník zbaštil celé bryndzové pirohy. Len sme sa čudovali, kde to v ňom mizne. Podotýkame, že šlo o veľkáčsku porciu.

Malý sumár

jaskyňa je ľahko dostupná, atypicky obojstranne prístupná

čert v nej nebýva

vstup je zadarmo

pred motorestom je veľké parkovisko

zvieratká, zvieratká, zvieratká

motorest na doplnenie energie a hladných žalúdkov

Ak vás Čertova pec zaujala, určite ju navštívte a dajte nám vedieť ako sa vám páčilo. O rok snáď navštívime pre zmenu Mikuláša. Napríklad toho Liptovského. V prípade, že chcete byť prví, ktorí sa dozvedia o našich výletoch, nezabudnite na naše NOVINKOVO.

 

Malí Výletníci Novinkovo
Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

9 Zdielaní
Zdieľaj