HRONSEK: Nenápadný drevený kostol a náš UNESCO poklad!

,

V našom objavovaní Čarovných zákutí nesmieme vynechať ani krásny artikulárny drevený kostol v Hronseku. ARTI… Čo? Aj vám ten zvláštny názov nič nehovorí?

Čím je typický drevený artikulárny kostol?

Na začiatok teda trochu zaujímavého dejepisu. Artikulárne drevené kostolíky boli postavené na základe prísnych pravidiel, ktoré v 17. storočí dovoľovali postaviť evanjelikom ich chrám. Nemali to ľahké stavitelia, však si len predstavte, že drevené artikulárne kostolíky museli splniť takéto podmienky:

  • musel byť postavený celý z dreva,
  • bez použitia jediného železného klinca,
  • musel byť postavený za jeden rok,
   • bez hlavného vchodu do dediny,
  • bez veže.

Okrem toho sme sa od sprievodkyne dozvedeli, že miesto, kde bude kostol stáť, určovali habsburskí úradníci – tí sa snažili vybrať miesta, o ktorých predpokladali, že chrám na ňom dlho nevydrží.

Kde postavili drevený kostol v Hronseku?

Kostol v Hronseku napríklad stojí v oblasti, kde bolo veľa bažín a hrozili záplavy. Tu sa však úradníci prepočítali – drevená stavba odolala všetkým nástrahám a dodnes hrdo stojí na svojom mieste.

Ak pochádzate z východného Slovenska, tak ste už určite mnohé drevené kostoly videli. Ak ste zo západného Slovenska, tak je možné, že to to je prvý artikulárny kostolík na ktorý natrafíte pri spoznávaní našej krásnej krajiny. A že sa ho oplatí navštíviť – však bol zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO! Takže, keď najbližšie pôjdete smer Banská Bystrica (cca. 10 km južne od mesta), skúste si spraviť malú zastávku v Hronseku a nazrite do tohto nášho malého pokladu.

Priehliadka dreveného kostolíka Hronsek

Odporúčame si dopredu preveriť možnosti prehliadky kostolíka v Hronseku, ktoré  sa konajú denne v čase 10:00 – 17:00. My sme tak nespravili, ale mali sme šťastie, že iní výletníci áno :-).

Mali sme tak možnosť dozvedieť sa množstvo zaujímavostí o drevených kostolíkoch, ktoré si počas svojej histórie zažili rôzne dobrodružstvá. Milým bonusom pre nás bolo, že pani sprievodkyňa nám dovolila neďaleko kostolíka si na chvíľu rozložiť deku. S výhľadom na kostolík na jednej strane a zvonicou na druhej, sme sa spolu s Malým výletníkom všetci zrelaxovali, ponaťahovali, najedli a takto osviežení a plní pokoja, sme sa vybrali v ústrety ďalším dobrodružstvám.

ZO ŽIVOTA DREVENÉHO KOSTOLA V HRONSEKU

Pokiaľ by ste sa chceli dočítať viac zaujímavostí zo života artikulárneho kostola v Hronseku. Nájdete tam aj informácie, kedy sa v drevenom kostole koná omša, či aj ďalší kontakt priamo na milú pani sprievodkyňu.

Malí Výletníci Novinkovo
Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

5 Zdielaní
Zdieľaj