VODICE: Naše tenkrát poprvé pri mori s deťmi

,

Rozhodnutie ísť s deťmi k moru do Chorvátska padlo už v podstate minulý rok (viac sa dočitate už čoskoro v článku o Mošćenickej Drage). Ale to, že si naše dobrodružstvo predĺžime na dva týždne sme vôbec netušili. Prečítajte si, čo nás viedlo k tomu vycestovať mimo sezóny, prečo sa oplatí navštíviť Vodice a nezabudneme doplniť ani tipy na netradičné výlety za špongiami, korálmi a vodopádmi.

MORE vs. ATOPICKÝ EKZÉM

Naša Malá výletníčka už dlhé mesiace bojuje s atopickým ekzémom. Kadečo sme vyskúšali, o mastičkách sa nám aj snívalo. Chceli sme ale vyskúšať aj niečo iné. Čoraz častejšie sme narážali na rady, týkajúce sa blahodárneho účinku morskej vody. Predstava predĺženej dovolenky pri mori počas prázdnin nás lákala. Avšak čím sme išli hlbšie do problematiky, tak nám zrazu dávalo zmysel vyraziť mimo sezóny.

 • príjemné teploty (pokožka nie je toľko namáhaná)
 • čerstvý vzduch (počas vyprahnutého leta býva ovzdušie akési prašnejšie)
 • výrazne menej dovolenkujúcich
 • a v neposlednom rade aj nižšie ceny za ubytovanie

KEĎ FUNGUJÚ NÁHODY

Presne v tom čase sme sledovali na instagrame profil @mama_na_tretiu. Pravidelne postovala fotky z ich pobytu vo Vodiciach. Na tom by nebolo nič zvláštne, lenže potom zverejnila rozhovor s Petrou a zrazu začalo všetko akosi do seba zapadať. Petra spolu s rodinkou stojí za projektom @vodicehome. Krásne, čisté, zariadené do najmenších detailov. Presne také sú ich mobilné domčeky, ktoré sa nachádzajú priamo na pláži v autokempe pri hoteli Imperial.

Na naše rozhodnutie vplýval ale aj ich príbeh. Ich najstaršia dcérka sa tiež od malého bábätka trápila atopickým ekzémom. Hop anebo trop, rozhodli sa stráviť mesiac vo Vodiciach. A asi nebude prekvapením, že po tomto mesiaci sa zdravotný stav ich dcérky výrazne zlepšil. Ekzém provokuje už len príležitostne. Jasne, čo funguje u jedného, u iného nemusí mať žiaden efekt. Na to sme si už pri skúšaní mastičiek zvykli.

Rozhodnutie padlo rýchlo. V podstate behom 24 hod sme si už písali s Petrou. Na našu radosť mali ešte voľný termín, ktorý parádne nadväzoval na náš pobyt v Mošćenickej Drage.

Mesiac ubehol ako voda a my sme sa zrazu ocitli o 4:30 ráno v našom tátošovi na ceste do Vodíc. Trochu nás desila taká dlhá cesta autom s Malými výletníkmi, ale nenechali sme sa našim strachom odradiť. Cesta ubiehala pomerne rýchlo, pretože prvú tretinu Malí výletníci prespali. Ale svoj podiel malo aj mimoprázdninové obdobie – minimum áut na cestách, takmer žiadne zdržanie na hraniciach.

ODDYCHOVÉ ZASTÁVKY

Karlovač

Nevyhli sme sa ale dlhšej prestávke. Predsalen sme sa potrebovali ponaťahovať, deti trochu vybehať. Predstava 2-hodinovej nudy na pumpe nás neláka. Vždy vyhľadávame viac menej náhodne pekné zákutia.

Tentokrát voľba padla na mesto Karlovač (ehm, aká náhoda, že sa tam vyrába známe chorvátske pivko Karlovačko 🙂 ). Veselý tato hlási – zadaj mi nejaký cieľ do navigácie… Tak zadávam… A my sa zrazu ocitáme v krásnom parku. Niečo ako Sad Janka Kráľa v Bratislave. Pestovaný, s parádnými ihriskami a športoviskami, informačnými tabuľami, reprezentatívne miesto na pokojnú prestávku. Náhodou sme tu narazili aj na malý raj pre deti a rodičov. Reštaurácia a kaviareň Lana Korana ukrýva obrovské detské ihrisko (však pozrite fotky). Určite odporúčame ako peknú zastávku. Deti sa vybehajú, vy zrelaxujete a môžete pokračovať za svojou vysnívanou dovolenkou.

Varaždin

Cestou na Slovensko sme si zas spravili dlhšiu prestávku v mestečku Varaždin. Nachádza sa kúsok od hraníc s Maďarskom. Priamo v centre sa nachádza krásny palác s kopou zelene okolo, nájdete aj námestíčko s kaviarničkami, maličké originálne múzeum anjelov, galériu Prikratki (ktorý recykluje výrobky zo železa a prináša im nový život),… Na krátku zastávku ideálne miesto. A pre barefoot nadšenov tajný tip – neďaleko sa nachádza v meste Ivanec Outlet obuvi Froddo (vedeli ste, že to je chorvátska značka?).

DOBRO DOŠLI vo VODICIACH

Konečne. Po dlhej ceste sme dorazili do cieľa. Rýchlo skladáme veci a po prvotnom oťukaní sa šup aspoň nohy namočiť do (zatiaľ studenej) vody. Milujem ten pocit. Spotení a unavení z cesty, ale keď vám more obmyje nohy, zrazu máte elánu akoby ste do seba naliali liter kávy.

VODICE HOME – CHORVÁTSKO

Aby bolo jasné, toto nie je žiadna spolupráca, či platená reklama. Toto je náš názor, že pekné treba šíriť ďalej. A to projekt Vodice Home je. V autokempe sme boli ubytovaní prvýkrát. Trochu sme mali obavy, či sa do mobilného domčeku pomestíme. Naše obavy sa rozplynuli hneď po vstupe. Krásna priestranná terasa, prakticky zariadená kuchyňa, veľké postele, dosť úložného priestoru a aj v tej kúpeľni zvládol náš Veselý tato osprchovať dve detí súčasne (ale tým už bola kapacita naplnená :-D). Skrátka to, čo sme videli na fotkách, odpovedalo aj realite. Ale potom si začnete všímať ďalšie drobné vychytávky.

 • pre televíziechtivých – veľké množstvo slovenských staníc
 • pre vareniachtivých – otestovali sme remosku (super vec), aj elektrický gril (s čerstvými rybami priamo z trhu)
 • pre hrychtivých – našli sme aj spoločenské hry a farbičky na kreslenie
 • pre upratovaniachtivých – kapsule do pračky, raid na hmyz, kôš na prádlo, žehličku,…
 • pre zranených – lekárničku napríklad s octanovovu masťou
 • pre roztrholsomsinohavicechtivých – krabičku s praktickým šitíčkom


A mnoho ďalšieho. Sú to detaily. Ale z praxe vieme, že nie sú samozrejmosťou a práve takéto maličkosti môžu mať vplyv na pocit komfortu. Šťastena nám priala a Petra bola počas nášho pobytu tiež vo Vodiciach. Z prvej ruky sme dostali tipy, kam ísť nakúpiť lokálne potraviny (tržnica so zeleninou, čerstvými rybami, kvalitným mäskom, či teplým pečivom – to je pre nás synonymom dovolenkovej idylky), poradila nám s výletmi, či s výberom reštaurácie. Ale hlavne naše deti boli v podobnom veku a tak vznikli pekné letné kamarátstva a bolo nám veselšie. Veríme, že sme sa nevideli naposledy.

Bonus 1 – ubytovanie je v rámci hotela Imperial. To znamená, že môžete využívať výhody hotela. My sme ich ani nestihli preskúmať, ale ak vás to zaujíma, tak sa viac dočítate v rámci ponuky Vodice Home. Parkovanie máte tiež k dispozícii.

Bonus 2 – Vodice Home myslí aj na najmenších. K dispozícii sme si mohli vyžiadať detskú postieľku, detskú stoličku, kočík, vaničku. Požičali nám aj bicykel a tak vždy ráno jeden z nás vybehol po ranný trh za čerstvým tovarom :-D.

Bonus 3 – to najdôležitejšie! Domčeky sa nachádzajú pár metrov od pláže. 30 sekúnd a už sa kúpete. Do mesta to trvá po promenáde cca. 15 – 20 min, závisí od tempa chôdze.

VODICE s DEŤMI

Vodice patria medzi obľúbené turistické destinácie Slovákov. V letnej sezóne si žije rušným spoločenským životom a na svoje si prídu snáď všetky generácie. Počas nášho pobytu ale patrilo poctivým prípravám. Domáci sa zmenili na usilovné včeličky. Upravovali chodníky, maľovali stánky, pripravovali promenádu. Na radosť Malého výletníka sme pravidelne chodili pozerať na bagre, miešačky, … Niektoré predajne ešte nefungovali, ale nám to vôbec neprekážalo. Naopak, prišlo nám to také komornejšie, domáckejšie. A nám sa to páčilo.

Ak však máte radi živé letoviská, tak tu si naozaj počas sezóny prídete na svoje. Upravené ihriská, vodné atrakcie, kolotoče, kultúrny program, pouliční umelci, malé historické uličky, dobré reštaurácie a už spomínané lokálne potraviny.

A samozrejme pláž. Krásne čisté more – počas celého nášho pobytu sme mali priezračnú vodu. Netuším, či to je vždy tak alebo nám len šťastena priala. Treba však myslieť na ježkov, tých sme tam videli pomerne veľa. Druhé menšie mínus – na niektorých miestach sa pláž relatívne zužuje, takže počas hlavnej sezóny môže byť trochu náročnejšie nájsť miesto, ak ste väčšia skupinka. To ale neplatí v júni. My sme si užívali takmer privátnu pláž.

ORIGINÁLNE VÝLETY

Už som sa chcela rozpísať aj o našich výletoch, ale to už raďšej do samostatného článku. Odporúčam pozrieť. Dozviete sa

 • o našom putovaní za morskými špongiami,
 • o nádherných vodopádoch,
 • o ostrove, ktorý sa preslávil lovom červených korálov
 • o tom, čo to znamená peka pečenie
 • o tom, prečo nám Šibenik pripomínal ľadové kráľovstvo

iUž ste sa trochu navnadili? Tak šup si prečítať článok na tipy na výlety Šibenik a okolie.

Malí Výletníci Novinkovo
Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

Comments (1)

Comments are closed.

62 Zdielaní
Zdieľaj