Zákutia HRONU : dlaždice, neexistujúca dedina a minizoo

,

Počas nášho putovania smerom do Čierneho Balogu sme sa objavili zaujímavé zákutia. Žiar nad Hronom a okolie milo prekvapili:

  • Hliník nad Hronom – dlaždice a o plnení detských snov
  • Horné Opatovce – obec, ktorá už neexistuje a trochu ekológie
  • Žiar nad Hronom – rozprávkový park s netradičnou minizoo

Hliník nad Hronom

Zákutie vskutku netradičné. Vybrali sme sa sem po stopách tradičnej výroby dlaždíc. Malý výletník práve prežíva obdobie „som veľký fanúšik miešačiek a fascinuje ma všetko čo sa ich týka“. A tak keď videl reportáž o ručnej výrobe cementových dlaždíc (kde samozrejme dôležitú úlohu hrá aj miešačka), tak o ničom inom dookola nerozprával.

A zrazu sme putovali okolo Hliníka nad Hronom, kde sa spomínaná dieľňa nachádza. Spontánne sme sa rozhodli navštíviť pána majstra Horáka. S malou dušičkou a neohlásene. Dostalo sa nám veľmi milého privítania a Malý výletník bol zrazu v siedmom nebi.

Pán Horák sa venuje ručnej výrobe dlaždíc už ako 4. generácia v rodine. Čo je vzácne, že používa pôvodné stroje a formy, s ktorými začínali aj jeho predchodcovia. Ak budete mať šťastie, bude práve pripravovať cementovú zmes a zažijete ako tieto dlaždice lisuje. Dozviete sa mnoho zaujímavých informácií o tomto remesle.

Pre nás to bolo naozaj milé stretnutie. Malému výletníkovi sme splnili netradičný sen a my rodičia sme bohatší o nové poznatky. Ak sa rozhodnete navštíviť pána Horáka a jeho čarovnú dieľňu, na jeho webovej stránke nájdete bližšie kontaktné informácie.

Hliník nad Hronom cementové dlaždice pán Horák

Horné Opatovce

Za netradičnú považujeme aj návštevu obce, ktorá už neexistuje. O tomto ekologickom nešťastí vie málokto. Na mieste, kde voľakedy žilo cez tisíc obyvateľov, zostal dnes už len kostol a chátrajúca škola. Práve na dverách kostola sme našli informácie o smutnom osude Horných Opatoviec.

Osudným sa obci stala výstavba hlinikárne. Splodiny, ktoré vietor priniesol mal postupne za následok úhyn včiel, chorľavejúci dobytok a postupne sa začal zhoršovať zdravotný stav aj obyvateľov. Čierny popoľ obsahujúci aj arzén, či ortuť začal prikrývať dedinu a okolie. Preto prišlo rozhodnutie v roku 1960 dedinu zlikvidovať a vyškrtnúť ju z mapy Slovenska.

Celé rodiny sa postupne vysťahovali (najmä) do okolitých obcí. Opatovčania ale nezabudli na svoj domov a pravidelne sa tu schádzajú, obnovujú kostol, postavili tu miniatúru Horných Opatoviec a upravujú okolie. A veru starajú sa oň veľmi pekne. Je tu čistúčko, máte si kde na chvíľu posedieť a… zamyslieť. Miešali sa v nás rôzne pocity. Predstava, že musíte opustiť domov, ktorý ste roky budovali, v horšom prípade si odniesť aj trvalé zdravotné problémy… V dnešnej dobe sa hovorí veľa o ekológii, niekedy až prehnane veľa. A to je dobre. Avšak nestačí len rozprávať, ale aj konať. Keby len v drobnostiach. Lebo ako sa hovorí – je lepšie nedokonalé niečo, ako dokonalé nič. Starajme sa o našu plánetu, nech máme čo odovzdať našim malým výletníkom.

Horné Opatovce tabuľa

Žiar nad Hronom

Žiar nad Hronom nás milo prekvapil. Považovali sme ho za priemyselné mesto. Avšak ukrýva nádherný park s minizoo. Historický park Štefana Moyzesa sa nachádza na okraji mesta. Areál je veľký a objavíte tu:

  • detské rozprávkové ihrisko – preskúmať môžete perníkovú chalúpku, či spustiť sa mini lanovkou
  • minizoo – tajný poklad parku. Starajú sa tu o exotické zvieratká ako kengury, pštrosy, somárik,… Vstup sa neplatí.
  • jazierka – romantické zákutia s lavičkami a altánkom
  • kaštieľ – momentálne čaká na rekonštrukciu
  • plážové kúpalisko – osobne sme nevyskúšali, ale smerovalo tam veľa návštevníkov

Park je pekne udržiavaný a my sme si tu oddýchli. Ak sa chcete naladiť na park, môžete si ho pozrieť ak vďaka tejto virtuálnej prehliadke.

BONUS: Objavili sme v meste aj parádnu kaviarničku s veľkou detskou herňou. Podnik sa volá Fantázia. Názov dokonalý. Fantázia pre rodičov. Deti sa tu vyhrajú, rodičia zrelaxujú. Nechýba ani prebaľovací pult, či kreslo na dojčenie. Potešili aj prezuvky pri vstupe.

A na záver…

Ak pôjdete od Žiaru nad Hronom smerom na Zvolen, nezabudnite sa zastaviť napríklad aj v Hronseku, kde nájdete krásny artikulárny kostolík.

Tentokrát to bol mix netradičných zákutí. Máte tip na zaujímavé miesto, ktoré považujete za svojho tajného favorita? Budeme radi, ak nám napíšete na ahojte@malivyletnici.sk. A ak sa vám náš článok páčil, nezabudnite na naše Novinkovo. Náš elektronický poštový holub Hortenz vám pravidelne prinesie do emailovej schránky novú dávku tipov na výlety.

Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

Comments (1)

Comments are closed.

0 Zdielaní
Zdieľaj