KATARÍNKA: Čo spája ruiny, medvedí cesnak a koľajnice?

,

Poznáte ten pocit, keď si plánujete rôzne alternatívy na víkend v závislosti od počasia a nakoniec sa 5 minút pred odchodom rozhodnete, že pôjdete na miesto, nad ktorým ste vôbec neuvažovali, resp. možno ani netušili, že existuje? To bol aj náš prípad, keď sme sa na Veľký piatok rozhodli spraviť si malý výlet na tiché a pokojné miesto. Stanovili sme si jediné kritérium – nenáročná trasa, vhodná aj pre nôžky 2-ročného Malého výletníka a veľké hobitie nožiská nesúce Zvedavú mamu v začínajúcom 3. trimestri.

Zoznámte sa – Katarínka a jej krátky životopis

Voľba padla nečakane na Katarínku. Nie, nie, nešli sme navštíviť kamarátku… Katarínka označuje trošku mysteriózne miesto, kde sa dnes nachádzajú už len ruiny františkánskeho kláštora a kostola zo 17. storočia. Kto obľubuje legendy a povesti, sa isto rád zastaví pri náučných tabuliach, ktoré sa v okolí nachádzajú. Prečo toľko tajuplnosti? Legenda hovorí, že sv. Katarína sa mala na tomto mieste zjavovať pustovníkovi z bohatej rodiny a na základe týchto zjavení tu bol postupne vybudovaný kostolík a časom aj kláštor, v ktorom žili františkánski mnísi. Veľký rozmach si, žiaľ, to to miesto nestihlo užiť. Raz čelilo drancovaniu vojakmi, inokedy prepadom Turkov, až kým nenariadil Jozef II. zrušenie kláštora. A tak začal pomaličky chátrať…

Malí výletníci objavujú

Alternatív ako sa dostať na Katarínku je hneď niekoľko. My sme si zvolili tentokrát tu najmenej náročnú. Auto sme zaparkovali na odstavnom parkovisku, ktoré sa nachádza medzi Naháčom a Dechticami tesne pred vstupom do lesa. Juchú, môžeme vyštartovať! Však cesta má trvať necelú polhodinku. Ajajaj, len to sme trochu podcenili zvedavosť nášho Malého výletníka. Ešte sme ani do lesíka nevstúpili a už sme mali prvú 10 minútovú zastávku – odstavený bager, ktorý bolo potrebné poobdivovať zo všetkých strán :-D. Následne nám bolo oznámené, že „auto papá ňamu“, čo v preklade znamená, že háčkované autíčko (náš spolucestujúci) je potrebné nakŕmiť každou kvetinkou, ktorú nájdeme. Akoby to nestačilo, čochvíľa nás dobehla skupinka s malými psíkmi, s ktorými sme sa tiež chceli pozoznamovať. Polhodina prešla a my sme ešte za chrbtom videli vstup do lesa.

Veselý tato prevzal iniciatívu do vlastných rúk, alebo lepšie povedané na vlastné plecia. Malý výletník spolu s autom nasadajú do nosiča a naše tempo sa jemne zrýchľuje. Prechádzka je to naozaj nenáročná, príjemnú cestu dopĺňajú rôzne citáty na malých tabuľkách, štebot vtáčikov a vôňa mladého medvedieho cesnaku (tá jar skutočne prichádza!!!). A vône len a len silnejú – na naše prekvapenie sa hneď vedľa kláštora nachádza veľká lúka, kde aj v dnešný deň využívajú návštevníci možnosť opekať si alebo aspoň pri ohníku poklábosiť s blízkymi.

Samotná Katarínka nás očarila svojim nábojom. Na jednej strane vidíte ruiny, na druhej strane vaša fantázia funguje na plné obrátky a vy si predstavujete interiér, maľby na strope, vitráže na oknách, obrazy na stenách… A celý čas rozmýšľate, čo robí uprostred kostola štrbavý klavír :-D. Pokiaľ vaša fantázia práve dovolenkuje, tak máte možnosť si v okolí popozerať vizuálizácie areálu na spomínaných náučných tabuliach. V nich sa dočítate o pohnutej minulosti, o pracovitej súčasnosti a veríme, že aj svetlej budúcnosti. Katarínka je šťastné miesto – našlo si veľa fanúšikov, ktorí ako dobrovoľníci usilovne pracujú na jeho zveľaďovaní a nedovolia, aby sa úplne rozpadlo. Pokiaľ by ste sa sami chceli zapojiť, nájdete bližšie informácie na ich stránkach.

To je koniec? NIE!!! Malý bonus pre malých výletníkov

Pochopíme, ak staršie deti nedocenia čarovnú atmosféru kostola, za to také vlaky majú isto mnohých malých fanúšikov. Keď obídete areál kláštora z druhej strany, ocitnete sa na Lesnej železnici Katarínka. Na tabuľkách sa dočítate o histórii lesnej železnice, ktorá fungovala v okolitých dedinách a zvážala drevo do neďalekej fabriky. Aj tieto koľajnice s vláčikmi a vagónikmi sú dielom nadšencov, ktorí sa snažia usilovnou prácou zachovať kúsok našej histórie. Ak by vás zaujímalo, čo všetko sa im už podarilo vybudovať, neváhajte navštíviť webovú stránku Lesnej železnici Katarínka. Dokonca sa organizujú aj jazdy, pre bližšie informácie je potrebné informovať sa už priamo u organizátorov.

Na záver:

TIP 1: Voľba cesty

My sme zvolili krátku verziu výletu, aj tak sme si užili krásnych 2,5 hodín v prírode a dozvedeli sa mnohé zaujímavé informácie. Pokiaľ by ste túžili po dlhšom výlete, je možné vyštartovať aj priamo z Naháča alebo z Dechtíc po turistickej značke. Z Katarínky môžete pokračovať až na hrad Dobrá Voda.

TIP 2: A čo kočík?

Dobrá správa pre kočíky. Z parkoviska pri lese, odkiaľ sme štartovali aj my, je terén pomerne rovný a prístupný aj s kočíkom. Žiadnu asfaltku neočakávajte, je to predsalen turistický chodník, ale aj táto alternatíva je prípustná.

Malí Výletníci Novinkovo
Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

17 Zdielaní
Zdieľaj