MALINOVO : rozhľadňa Hniezdo, Zelená oáza a Bobrí hrad

,

Malinovo sa nachádza iba cca. 15 km od Bratislavy, v blízkosti Malého Dunaja. Mnohí návštevníci smerujú na druhú stranu na krásnu promenádu v Zálesí, okolo ktorej nastal teraz menší boom a vyskakuje na nás z každej strany ako super tip. Korzo v Zálesí ešte pomaly dokončujú a tiež sa chystáme to tam ísť pozrieť ;-). Ale bola by škoda prehliadnuť krásnu náučnú trasu, ktorú vybudovali v Malinove na bývalej skládke. Poďme spoznávať prírodu očami zvieratiek a objavme rozhľadňu Hniezdo, Zelenú oázu a Bobrí hrad.

Malinovo náučná tabuľa

Rozhľadňa Hniezdo

V Malinove štartujeme od kaplnky Panny Márie (o parkovaní a praktických tipoch až na záver). Prvá časť našej cesty sa nesie cez pole, kde – tu míňame pekné záhradkárske domčeky. Na konci cestného chodníčka ju uvidíme. Rozhľadňa Hniezdo umiestnená priamo na stromoch na nás čaká. S citom vsadená priamo do prírody.

Malinovo pole
Malinovo pole klásky

Vedú k nej trochu strmšie schodíky, takže s menšími deťmi opatrne. Hore si pripadáme ako vtáčiky, ktoré si kúpili hniezdo v novostavbe 😀. Krásne minimalistické línie. Nečakajte žiadne špeciálne výhľady, no pre malých zvedavcov sa naskytne krásny pohľad na blízke mokrade. Ak máte ďalekohľad so sebou, môžete pozorovať malých zvieracích obyvateľov v akcii.

Malinovo rozhľadňa Hniezdo

Zelená oáza

Opúšťame Hniezdo a vyberáme sa cez mokrade. Vedie ponad ne mostík. Ľahnite si naňho a pozorujte malých obyvateľov – žabky, žubrienky, malé rybičky, či vážky… Ak sa dostatočne pokocháte, pokračujte cez krásny lesný chodníček, ktorý vás dovedie až Malému Dunaju. Cestička pokračuje a o pár minút sa ocitnete na lúke, ktorú volajú Zelená oáza.

Malinovo rozhladna Hniezdo most
Malinovo Zelená oáza Malý Dunaj

Na Zelenej oáze nájdete :

  • veľký čistý altánok
  • drevené preliezky
  • hojdačku z kolesa
  • kadibudku
  • menšiu hrádzu
Malinovo Zelená oáza
Malinovo Zelená oáza ihrisko

Ticho a pokoj. Teda až na štebot vtákov a ukecaný džavot našich detí. Tu si dávame hlavnú prestávku. Deťom sa veľmi páčili drevené preliezky. Mnohé sú veľmi pekné, ale vidno, že už niekto skúšal ich odolnosť – hlavne na hasičskom aute trčali hlavičky klincov, takže než deti necháte behať kade – tade, tak skontrolujte ich aktuálny stav.

Malinovo Zelená oáza ihrisko 2

Bobrí hrad

Nielen Hniezdo je hlavným ťahúňom tohto pekného náučného chodníka pri Malinove. Ak ste už došli k Zelenej oáze, určite prejdite cez hrádzu (pozor, občas zvykne byť zavretá) a vydajte sa po stopách bobrov. Neoznačené tajné miestečko nájdu len malí pátrači. Držte sa pri lesíku skôr po pravej strane. Vychodené chodníčky by vám mohli pomôcť ako vodítko. Bobrí hrad je menšia drevená stavba a vstup je pre malých zvedavcov, keďže vchod je naozaj malinký. Pri Bobrom hrade nájdete aj náučnú tabuľu o bobroch.

Malinovo Bobrí hrad tabuľa
Malinovo Bobrí hrad vnútro

Praktické tipy

Parkovanie – keďže ide o komornú atrakciu, ktorú si postupne vybudovali domáci, nie je tu vybudované parkovisko. Vedzte ale, že na konci Cintorínskej, ktorá spája cestičku na pole je zákaz státia. Vhodné parkovanie preto hľadajte už o niečo skôr, napríklad v okolí cintorína alebo obecného úradu.

Kočíky – menší offroad, ale náš obyčajný kočík to zvládol. Pri prechode cez mokrade, treba rátať s pár schodíkmi. Jediný zádrheľ môže byť pri prechode k Bobriemu hradu. Tam sme si s kočíkom netrúfli, na prieskum šla len časť našej posádky.

Pole – prechod cez pole bez problémov, pekná rovinka, ktorú zvládnu aj malé nôžky. ALE! počas slnečných dní tu môže dosť vypekať, vtedy sa radšej vyberte zrána. Pri prechode cez mokrade zas dobre poslúži repelent.

Náučný chodník – počas cesty vás sprevádza náučný chodník. Dozviete sa o prírode v lužných lesoch pri Malom Dunaji, aj o jej malých zvieracích obyvateľoch.

Malinovo náučná tabuľa

Kde sa s deťmi najesť

Pôvodne sme mysleli, že zvládneme aj výlet na Korzo Zálesie, ale pohľad na naše deti nám jasne dával najavo, že na dnes už splnili svoj chodiaci limit :-D. Ešte sme potrebovali uspokojiť hladné brušká. Kamarát Google nám odporučil reštauráciu Familia Tri vody.

Malinovo restauracia Familia interier

Nachádza sa v novej časti Malinova. Prišli sme sem, keď sa uvoľňovali korona opatrenia pre reštaurácie, napriek tomu, všetci hostia sedeli na terase, takže interiér patril len nám. Pekné moderné priestory. Ale najmä slušne vybavený detský kútik. Na najmenších myslia aj v rámci jedálneho lístka. Jedlo nám chutilo, takže sme odchádzali spokojní.

Malinovo restauracia Familia detsky kutik

Ešte sme mali vyhliadnutú v Malinove reštauráciu Slnečnica – tu zas majú vonku veľké ohradené detské ihrisko.

Kam v okolí

Park pri Kaštieli – priamo v Malinove sa nachádza aj kaštieľ. Ten aktuálne nie je prístupný verejnosti (nachádza sa tam škola). Avšak obkolesuje ho veľký anglický park, ktorý je možné bežne navštíviť.

Korzo Zálesie – novovybudované korzo sa teší čoraz väčšej obľube. Promenáda priamo postavená na Malom Dunaji. Nájdete tu milú rozhľadňu, lavičky, aj menší amfiteáter. A projekt má ambíciu ďalej sa rozrastať. Už sa veľmi tešíme na návštevu.

Mlyny na Malom Dunaji – keď už sme pri Malom Dunaji, treba spomenúť aj vodné mlyny, ktoré sa tu nachádzajú. Vyberte sa splavovať túto oblasť a po ceste môžete pozorovať vodné mlyny. Niektoré sú aj sprístupnené návštevníkom.

Tak ako? Pôjdete aj vy preskúmať toto pekné miesto? Objavujte Hniezdo ako vtáčiky, v Zelenej oáze sa premeňte na neposedné žabky a malé bobríčatá môžu preskúmať Bobrí hrad.

Malinovo rozhľadňa Hniezdo ahoj

Ak sa vám výlet páčil nezabudnite sa prihlásiť na odber nášho Novinkova a my vám do mailu pošle tipy na ďalšie pekné výlety. Napríklad sa vyberte s deťmi na Včelársku paseku, či objavte železnú ZOO v Šrotparku.

Malí Výletníci Novinkovo
Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

0 Zdielaní
Zdieľaj