HRUŠOV: Kam za skrytými pokladmi Hontu

,

Poznáte ten pocit, keď nájdete čarovné ubytovanie alebo miesto a poviete si, sem raz pôjdem? Také niečo sa nám stalo, keď sme objavili ubytovanie „U bylinkárky„. Lákalo nás o to viac, že sa nachádza v oblasti, ktorá je tak trochu zabudnutá a určite nefiguruje na popredných priečkach tradičných cestovateľských rebríčkov. To je ale chyba!

Kam sme sa to v Honte vybrali?

Oblasť Hont sa nachádza na juhu Slovenska, zo severu ho ohraničuje Banská Štiavnica, z juhu Šahy. Nenápadný región, ktorý ponúka útočisko pred uponáhľaným životom. Ubytovanie v Hrušove „U bylinkárky“ sme objavili minulý rok, v čase, kedy náš Veselý tato Radko bol zavalený prácou a túžil uniknúť zo sveta stresu a naháňačiek. Zhoda okolností ale chcela, že k „Bylinkárke“ na lazy sa nám podarilo dostať až o rok a pol neskôr. Asi to tak malo byť :-).

A tak sme si uprostred leta prišli oddýchnuť do obce Hrušov. Už po ceste sme objavovali krásne zákutia Slovenska. Ak pôjdete zo západného Slovenska, tak ako tip prinášame napríklad Schubertove Želiezovce, či skalné obydlia v Brhlovciach. Alebo sa len tak zastavte v Santovke na Santovku :-), či si choďte kúpiť skvelý medík na včeliu farmu Medáreň (odporúčame ale predtým zavolať, či sú doma).

Čo v Hrušove navštíviť

Ale späť k Hrušovu. Čo sa týka obce, tak sme mali najlepšieho sprievodcu – Milana. Pracuje ako správca na spomínanom ubytovaní a v Hrušove pozná naozaj každé zákutie. Postupne nás previedol náučným chodníkom, ktorý tu momentálne budujú. Ak si chcete pozrieť jednotlivé miesta, tak určite odporúčame sprievodcu, pretože bežne sú budovy uzavreté.

Postupne sme prebádali:

 • Ľudový dom a život v ňom,
 • Chlebové pece a dozvedeli sa čo to o tvorbe chlebíka,
 • Pivnice vytesané do pieskovcového tufu,
 • Netradičnú zbierku hasičských heliem,
 • Kováčsku vyhňu s funkčnou tradičnou výbavou,
 • Výstavu historickej roľníckej techniky s najväčšou zbierkou stabilákov (akože top topov pre Malého výletníka, nevedeli sme ho dostať od traktorov),
 • Historickú pálenicu,
 • Amfitéater, ktorý sa už teší na tradičnú zábavu.

Amfiteáter si vybudovali domáci. Premyslený do posledných detailov, aby návštevníkom organizátori ponúkli skvelý zážitok. A aké je to podujatie na ktoré treba určite prísť? Hontianska paráda. Obec vtedy ožije a zaplní sa tradičnými remeslami, folkloristi predvedú svoj krásny program a samozrejme môžete ochutnať aj z tradičnyćh dobrôt (nezabudnite ochutnať hrušovský lepník). Milan nám slávnosť tak krásne popísal, že dúfame, že raz ju budeme môcť prísť zažiť aj na vlastnej koži.

Celý výlet sme zakončili na rozhľadni na Prašnom vrchu. Okolitú krajinu sme mali ako na dlani.

Keď treba spomaliť

Zvyšok dňa sme oddychovali v okolí ubytovania „U bylinkárky“. Nášho Veselého tata Radka rozbolel neposlušný zub, takže sme zvoľnili tempo a užívali si krásny slnečný deň. Malá výletníčka sa nám rozchodila a ako nezastaviteľné torpédo behala po okolí. Malý výletník si vychutnával pieskovisko, kde vo veľkom vymiešaval „betón“. Naša Zvedavá mama si užila skvelú masáž od Kamilky, ktorá nám pripravovala aj skvelé raňajky. A náš Veselý tato sa snažil zmierniť bolesť zubu čajíkom z domácich byliniek. Každý si tu našiel to svoje :-). Inak ubytovanie ponúka aj mnoho ďalších vychytávok, či už relaxačné alebo gurmánske. Ale to už vám viac info poskytnú u nich priamo :-).

Zopár našich tipov

V okolí Hrušova sa nachádza mnoho zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Ako sme už vyššie spomínali, niektoré sme stihli, na niektoré sa potrebujeme vrátiť. Tu je náš malý zoznam :

 • Túra na hrad Čabraď alebo pevnosť Bzovík – vyberte sa na výlet na zrúcaninu či protitureckú pevnosť
 • Skalné obydlia v Brhlovciach – pamiatková rezervácia ľudovej architektúry vysekanej do skál
 • Modrý kameň – zrúcanina hradu spolu s kaštieľom ukrývajú aj Múzeum bábkarskych kultúr a hračiek (táto výstava sa veľmi páčila našej Zvedavej mame Kristínke, ktorá sa voľakedy venovala bábkoherectvu)
 • Piesková baňa v Príbelciach – bývalý lom bohatý na morské skameneliny, cesta odtiaľ pokračuje až k zaujímavému skalnému úkazu Kamenná žena
 • Tesárske Dúpence – tajomné skalné skrýše, ktoré pravdepodobne slúžili ako úkryt pred Turkami
 • Načapujte si Santovku – priamo uprostred obce sa nachádza Travertínova kopa s prameňom
 • Prírodné bio kúpalisko Krtko – bez chlóru a chemických prípravkov. Len rastlinný biosystém a žabky 🙂
 • Halič – o niečo ďalej sa nachádza zámok vynovený na luxusný hotel. Dajte si kávičku na nádhernom nádvorí a prejdite sa po krásnom zámockom parku so zvieratkami či jazierkom s altánkom (na recepcii si vypýtajte mapku)
 • Schubertove a Sacherove Želiezovce – vydajte sa po ich stopách… Ale o tom v samostatnom článku 🙂
 • ….. a mnoho ďalšieho 🙂

Veríme, že sme vás aspoň trošku navnadili a prídete tiež spoznať krásy Hontu a blízkeho okolia. Alebo ste tam už boli? Zabudli sme na nejaké skvelé miesto, ktoré určite patrí na zoznam? Radi si ho doplníme, pretože my sa sem určite ešte chceme vrátiť.

Malí Výletníci Novinkovo
Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

15 Zdielaní
Zdieľaj