MURÁŇ a jeho 3 lákadlá: sysle, buchty a hrad

,

Múraň sme si vždy spájali s Muránskym hradom. Ale aké bolo naše prekvapenie, keď sme objavili jeho ďalšie zaujímavosti. Poďte s nami odhaliť kam na výlet v okolí obce Muráň. Spoznajte sysle z Bielej vody, ochutnajte muránske buchty a objavte ďalšie pekné zákutia na Muránskej planine.

Muráň a sysle

Muránska planina ukrýva v lokalite Biela voda pri Muráni sysle pasienkové. Že nič zaujímavé? Čítajte ďalej. Nie je to tak dávno, čo sysle z Muráňa vymizli. Ako sme sa dočítali na webe NP Muránska planina, opätovne sem vypustili sysle, ktorým hrozila deratizácia na Košickom letisku, v roku 2000. Sysľom sa ale až tak nedarilo. Zlom nastal okolo roku 2011, kedy do lokality Biela voda priviezli aj somáriky, ktoré sa tu pasú. Sysle totiž potrebujú pasienky. A tak z počtu 12 sysľov môžete dnes na Muránskej planine zahliadnúť okolo 4000 :-).

Svoju úlohu zohráva aj prikrmovanie. Na tomto prikrmovaní sa môžu zúčastniť aj návštevníci. A zážitok je to veru nezabudnuteľný. Naši Malí výletníci boli nadšení. Ani jeden sa sysľov nebál a postupne objavili spôsob, ako tieto milé zvieratká prilákať.

Pár postrehov z návštevy sysľoviska:

  • sezóna – sysle z Muráňa vyliezajú okolo marca a v septembri sa postupne ukladajú na zimný spánok. Počas slnečných dní sú veľmi aktívne, no v daždi sa radšej schovajú.
  • parkovanie – hneď pri zjazde z klasickej cesty smerom k sysľom na Bielej vode sa nachádza štrková plocha na parkovanie. V hlavnej sezóne tu ale môže byť problém nájsť miesto.
  • jedlo – sysle sa potešia napríklad slnečnicovým semiačkam, jabĺčku, mrkvičke, nepohŕdnu ani suchým chlebom, či piškotám.
  • slnečnicové semiačka – kúpiť ich môžete aj na Informačnom stredisku v Muráni (pár metrov od slávnych muránskych buchiet). Stánok so semiačkami a suvenírmi sme videli aj priamo pri parkovisku.
  • kŕmenie – všimli sme si, že vcelku fungovalo sadnúť si k jednej z dier pri ohrade a trpezlivo čakať. Sysle nás z diaľky zaregistrovali a cez svoje tajné chodby precupitali až k nám. Môžete im nasypať pár zrniečok napríklad k diere, alebo im nastaviť dlaň s potravou. Žiadne prudké pohyby, či hlasné výskanie (to sa týkalo hlavne nášho Malého výletníka, ktorý vždy od radosti skríkol a syseľ radšej odbehol).
  • pozor na zúbky – nie, nemusíte sa ich báť. Na ľudí sú zvyknutí. Pokiaľ im nastavíte ruku, sysle si uchmatnú dobrotu a po chvíli odbehnú. Ak by ste sa ale snažili ich chytiť do rúk, môže sa zľaknúť a brániť sa.
  • somáriky – vďaka nim je lúka stále „pokosená“ 🙂 a sysle sa na Muránskej planine cítia dobre. Aj oni sa potešia nejakej tej mrkvičke, či piškótke.

Pokiaľ by ste sa o sysľoch chceli dočítať viac, odporúčame si naštudovať napríklad informácie na webe NP Muránska planina alebo navštíviť ako my Informačné stredisko Muráň, kde nájdete aj expozíciu národného parku.

Muráň a buchty

Priamo v centre v obci Muráň sa nachádza nenápadná predajňa s označením muránske buchty. Túto predajňu NESMIETE vynechať! Oni tam totiž predávajú nebíčko v papuľke. Rada pri stanovení počtu kupovaných kusov – vašu predpokladanú spotrebu vynásobte x 2. My sme si mysleli, že si kupujeme aj raňajky na druhý deň, no zjedli sme ich na posedenie.

Muránske buchty majú aj špeciálne označenie ako regionálny produkt. Recept starých mám s bohato kysnutým cestom a poctivou plnkou. V tej chvíli zabudnete na akúkoľvek štíhlu líniu. A ako nás upozornila pani v Informačnom stredisku – treba ich zjesť ešte kým sú teplé. Súhlasíme. Keby ste ich prenášali, vo vrecúšku by mohli trochu zvlhnúť a stratili by na svojej chrumkavosti. Mňam, mňam, mňam.

Muráň a hrad

Priznávame sa. Muránsky hrad sme nenavštívili. Počasie nás vyhnalo z Muránskej planiny a tak sme sa radšej pobrali naspäť na ubytovanie v Čiernom Balogu. Zopár informácií sme si ale predtým stihli naštudovať, tak sa s vami podelíme:

  • výstup na Muránsky hrad z obce Muráň je pomerne náročný. Okrem toho sa nachádza na pomerne stŕmych skalách, preto treba byť opatrný a dávať pozor na deti. Existujú ešte aj alternatívne príjazdové trasy z iných smerov, stačí si už len vybrať.
  • z obce Muráň si počas túry viete trochu vydýchnuť pri tabuliach náučného chodníku, ktorý popisuje históriu hradu a okolitú prírodu
  • a niečo pre romantické duše – na hrade voľakedy žila legendami opradená Muránska Venuša. Vlastným menom Mária Széchy. Dvoril jej František Veselény, ktorý obýval Fiľakovský hrad. A práve trasa, ktorú zdolával medzi Fiľakovom a Muráňom pomenovali ako Cestu Márie Széchy.

Muráň a …

Na záver ešte zopár tipov na návštevu:

  • Expozícia o Muránskej planine – nachádza sa v Informačnom centre. priamo v Muráni. Vstup je zdarma. Jedna miestnosť zo zaujímavosťami o okolitej prírode.
  • Veľká lúka – kúsok od Muránskeho hradu sa nachádza krásna horská lúka. Chovajú sa tu kone, ktoré sa tu cez leto voľne pasú.
  • Turistika – Muránska planina ponúka mnoho zákutí na objavovanie. Ak s deťmi radi vyrážate na túry, tu je pekný prehľad tipov na výlet.
  • Salaš Zbojská v okolí veľmi obľúbené miesto (cca. 30 min od Muráňa). Nájdete tu vyhliadkovú vežu, spoznajte krásne koníky hucule, objavujte náučný chodník tisovského zbojníka Jakuba Surovca. A rarita – vedie sem unikátna ozubnicová železnica.
  • Minerálny prameň Tisovská Šťavica – v smere na Tisovec sa nachádza jeden z najlepších minerálnych prameňov aký sme ochutnali. Škoda, že sme mali len jednu prázdnu fľašu. Okolie je pekne upravené, stojí za krátku zastávku.
  • Čierny Balog – na výlet za sysľami sme vyrážali z tejto obce. Ak sa vyberiete tiež týmto smerom, tak odporúčame pozrieť náš článok o potulkách Čiernym Balogom – dozviete sa o jazde parným vláčikom, či o netradičnom skanzene.

Boli ste už na Muránskej planine? Čo sa vám najviac páčilo?

Ak chcete byť vždy informovaný o našich nových článkoch, nezabudnite sa prihlásiť do nášho NOVINKOVA.

Malí Výletníci Novinkovo
Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

0 Zdielaní
Zdieľaj