SMOLENICE I: Molpír a jeho tajomstvá

,

Smolenice sme počas tohto leta navštívili 2x. Dnes vám prinášame naše postrehy z hradiska Molpír, ktoré sa hrdo týči nad Smolenicami.

Kde sa Molpír nachádza

S tým Molpírom nám to príde také zvláštne. Keď sme boli obaja žiaci, tak sme do Smoleníc absolvovali párkrát výlet. Napríklad na krásny Smolenický zámok, či do jaskyne Driny. Hradisko Molpír? Akoby ani neexistovalo. O jeho existencii sme začali tušiť až keď sme si naň spravili výlet ešte ako čerství zaľúbenci.

Vtedy sa ale nejaký veľký wau efekt nedostavil. Viac nás zaujali pekné výhľady na okolitú krajinu. Nedávno sme ale zachytili reportáž o revitalizácii Molpíru. Smolenice sa nachádzajú blízko Bratislavy a tak sme sa rozhodli preskúmať ich okolie.

Jedným z najlepších štartovacích bodov, je zaparkovať auto v Smoleniciach hneď pri kostole. Pokiaľ sa vyberiete sprava, tak sa dostanete na Smolenický zámok. Ak však obídete kostol s cintorínom zľava, ocitnete sa zrazu na začiatku náučného chodníku spomínaného Molpíru.

Veselý tato veľmi odvážne vytiahol aj kočík. Náš malý skladací mestský kočík. Aj keď my sa už dlho tvárime, že je odpružený (no to isto) a jeho kolieska zdolajú aj veľké kamene (tak určitééé). Pravdou ale zostáva, že ak máte pevnejšieho 4-kolesového tátoša, tak vytlačíte potomka až po domčeky.

Molpír – zoznámte sa

A tak prichádzame k bližším informáciám o Molpíre. Dejepisom vás nebudeme zaťažovať, mnohé prezradí prepracovaný náučný chodník Molpíru (alebo pozrite sem). Na začiatok je dobre vedieť, že ide o hradisko obývané už v 7. st. pred Kristom. a išlo o opevnený komplex. Skladá sa u I. a II. nádvoria a akropoly. Pred cca. 2 rokmi tu prebehla veľká revitalizácia I. a II. nádvoria. Vyčistili ich od drevín a kríkov. Vytvoril sa tu tak krásny priestor, ktorý dnes láka výletníkov.

My sme si tie nádvoria tématicky premenovali:

  1. kozičkové – hneď pri vstupe sa nachádza oplotená lúka. Okrem krásnych starých čerešní (na jar tu musí byť krásne) sa tu spokojne pásli kozičky. Samozrejme, že deti hneď zaujali, takže sme si spoločne zamééékali.
  2. domčekové – na vrchole II. nádvoria sa nachádza ukážka dobových domov. Zvonku vyzerajú pekne a efektne. Škoda len, že boli uzavreté a všetko naznačuje, že vnútri sa momentálne nič nenachádza
  3. lesné – III. nádvorie / akropola zatiaľ neprešlo revitalizáciou. Pôsobí ako klasický lesný chodníček. Vstup tvorí kamenný múr. Ani sa nám nechce veriť, že si tu už toľké roky spokojne stojí. Na tomto nádvorí sa nachádzajú aj pozostatky starých náučných tabúľ. Akropola ukrýva veľa tajomstiev a my sa už veľmi tešíme, keď aj tento úsek zrevitalizujú.

Tajná hojdačka odkrýva svoje tajomstvá

Ak ste si mysleli, že tu končí naše molpírovské dobrodružstvo, tak ste veľmi na omyle. Jedno z najväčších prekvapení na nás ešte len čakalo. Naša Zvedavá mama totiž zahliadla v jednej reportáži hojdačku nad Molpírom. Samozrejme, že zabudla pogoogliť na internete, kde by sa hojdačka mala nachádzať, takže teraz nastupuje skôr intuícia sťa vystrihnutá z príručky Mladých svišťov. Podľa záberov, by mala byť otočená do doliny Hlboče.

Znamená to akoby prejsť na vrchol hradiska Molpír a od akropoly sa vydať po hrebeni (z jednej strany sa nachádza akropola a z druhej strany sa odkrývajú krásne výhľady do doliny. Drží sa stále popri zelenej značke. Prejde 10 min smerom od Smoleníc a nič. Trochu skleslá sa vracia po hrebeni späť k hradisku a zrazu vyjde na vrchole lúky na prelome II. hradiska a akropoly. A tu zostane úplne fascinovane stáť.

Na jednej strane zahliadla vytúženú hojdačku a na druhej strane najkrajší výhľad na Smolenický zámok. Však posúďte sami. Hneď volá svojich chlapov. Pýtate sa kde boli zatiaľ Veselý tato a Malý výletník? Tí premenili drevené palice na pomyselné vŕtačky a náš malý dobrodruh si vstup do akropoly zamenil zo staveniskom a tvrdo makal :-D.

Výhľad na Smolenický zámok hovorí za všetko. A práve tu sa viete od náučnej tabule č. 7 vybrať kúsok do lesíka. Hneď na začiatku sa naľavo nachádza nenápadný chodníček, ktorý vás po hrebeni dovedie k malému (polorozpadajúcemu sa) prístrešku a k vytúženej hojdačke.

Bol to taký malý balzam na dušu sa tu pohojdať a pozerať na krásny výhľad do doliny. Ticho, štebot vtáčikov a len my. Malí výletníci.

TIPY:

  • hneď na začiatku trasy pri drevenom prístrešku je k dispozícii malé parkovisko
  • pevný kočík zvládne trasu minimálne po domčeky. My sme si tu potom kočík odparkovali a zvyšok si Malý výletník odpochodoval sám
  • v obci sa nachádza múzeum Molpír, v ktorom sa nachádza zbierka predmetov z náleziska
  • nezabudnite si repelent a klobúčik – takmer celá trasa je na otvorenom priestranstve, akropola sa zas skrýva v lese
  • ak sa nebudete nikam ponáhľať, vyhraďte si čas cca. na 2 – 3 hod
  • tipy na super miesta v samotných Smoleniciach už čoskoro nájdete v našom ďalšom článku
  • ak vás zaujíma reportáž z relácie Cyklopotulky, ktorá nás navnadila na spoznávanie Smoleníc, tak klikajte sem

Ak by ste v týchto končinách plánovali pobudnúť viac dní, odporúčame prečitať si aj náš článok o Katarínke.

Páčia sa vám naše tipy? nezabudnite odoberať náš newsletter a bude medzi prvými čítať naše články

Malí Výletníci Novinkovo
Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

Comments (1)

Comments are closed.

0 Zdielaní
Zdieľaj